Кіберзнущання, або емоційне приниження в Інтернеті
16.02.2017 Administrator Категорія: Інформація для батьків
Кіберзнущання, або емоційне приниження в Інтернеті, - термін, який з’явився зовсім нещодавно, і, мабуть, не всі знають, що він означає. Так називають знущання та приниження через різноманітні новітні технологічні канали: електронну пошту, форуми, блоги, СМС, онлайн- ігри, соціальні мережі тощо. Можливо, не всі погодяться зі мною, та все ж я переконана, що всі ці дії цілком можна назвати злочинним переслідуванням особи та знущанням із неї. А отже, справжнім злочином за своєю суттю. Найбільше потерпають від таких дій діти, та підлітки. Інколи жертва просто отримує від переслідувача нескінченні листи на електронну скриньку або повідомлення на мобільний із принизливими висловами чи погрозами. Їй також можуть надсилати програми, що можуть завдати шкоди комп'ютеру, спам. Але особливо страждає психіка дитини, якщо її принижують в Інтернеті публічно, скажімо, на сторінці в «Контактах», чи поширюють зображення, які компрометують, часто, до речі, сфабриковані, залишають принизливі коментарі щодо зовнішності або щодо соціального статусу сім’ї. Захиститись від таких нападів чи покарати кривдника часто просто неможливо. Інтернет надає змогу діяти анонімно. Часто кривдник підтримує цілком нормальні, а інколи й дружні стосунки зі своєю жертвою.
Небезпечні кіберзнущання ще й тому, що дитина перебуває під,тиском цілодобово. Якщо ще донедавна шкільні приниження та знущання все ж можна було залишити за порогом школи і почуватися в безпеці, бодай відносній, удома, то тепер жертва не має навіть цих «годин перепочинку» . Такі діти часто страждають від депресії, відчувають себе незахищеними, а «інколи й добровільно йдуть із життя». А конкретні винуватці так і залишаються непокараними і невідомими.
До прикладу, в Алчевську, що на Луганщині, дев'ятикласник викинувся з другого поверху школи через відеоролик, розміщений у соціальній мережі, а торік у квітні через приниження в Інтернеті наклала на себе руки 14-річна Аліна із Закарпаття. У серпні цього року пішла із життя 14-річна британська школярка Ханна Сміт черз те, що після довгих та постійних знущань у соцмережі їй порадили повіситися. Згідно з дослідженням британського Товариства із запобігання жорстокому поводженню з дітьми (NSPCC), кожна п'ята дитина впродовж останнього року зазнавала приниження в соціальних мережах. До речі, після смерті Ханни Сміт базована в Латвії ask.fm замовила «повний і незалежний юридичний аудит» свого сайта задля заходів безпеки. На цьому сайті, до речі, «висить» і чимало українських дітлахів, і саме тут вони мають змогу ставити запитання іншим учасникам мережі анонімно. У червні кількість відвідувачів сайта перевищувала 13 мільйонів щоденно. Члени мережі можуть також обмінюватися інформацією, фото та відео через сам сайт або через додатки до нього.
Поцікавтесь у власної дитини, чи вона зареєстрована на цьому сайті і що саме вона робить. Адже страждає психіка не лише тих дітей, яких шантажують чи принижують, а й тих, які це роблять. Часто вони не менш закомплексовані та нещасні, ніж ті, на кого нападають. А тому допомоги і контролю потребують і ті, і інші.
Є багато різних причин і пояснень, чому люди принижують інших. Серед них:
- так вони відчувають себе сильними і авторитетними;
- це спосіб стати популярними і відомими у школі;
- відчувають себе нещасними і в такий спосіб намагаються привернути увагу інших;
- вони самі свого часу зазнали приниження;
- принижувати інших - це спосіб показати свою перевагу;
- самі страждають від насильства - від батьків, братів, однокласників та від інших;
- у них, низька самооцінка, і так вони можуть відчути себе впевненішими в собі.
Поради дитині, яку цькують в Інтернеті:
- заблокувати доступ до свого профілю на порталі користувачеві, який принижує, ображає або погрожує;
- уникати спілкування з ним - і в мережі, і особисто, якщо знаєте, хто це;
- не відповідати на образливі повідомленя, адже це може тільки погіршити ситуацію, не погрожувати, не відповідати,образами на образи, ігнорувати будь-які контакти;
- не заходити в Інтернет, бодай декілька днів;
- завжди поважати інших;
- добре подумати, перш аніж розміщати якусь інформацію про себе в Інтернеті (фото, відео, інші дані). Будь-яка відправлена чи розміщена інформація може стати публічно доступною і зберігатися в Інтернеті дуже довго;
- до свого пароля треба ставитись як до зубної щітки - не давати нікому! Повідомляти номер мобільного телефону та імена в Skype і в інших програмах лише надійним друзям;
- зберігати докази. Навчитися ,зберігати онлайн-листування, надіслані фотографії та іншу інформацію;
- не мовчати, звертатись по допомогу;
- не бути байдужим, підтримувати того, кого принижують, повідомити про те, що трапилось.
Шановні батьки! Обов'язково поцікавтесь у дитини, чи не принижу'ють і чи не цькують її в Інтернеті і чи вона не завдає комусь кривди.
Ірина Ліщинська
Коментарі 0